- Share this text:
Untitled - posted by guest on 19th November 2020 11:00:11 PM
(Art. 5 pkt 6 UKK) CAŁKOWITY KOSZT KREDYTU - wszelkie koszty, które konsument jest zobowiązany ponieść w związku z umową o kredyt, w szczególności: (a) odsetki, opłaty, prowizje, podatki i marże jeżeli są znane kredytodawcy oraz (b) koszty usług dodatkowych, w szczególności ubezpieczeń, w przypadku gdy ich poniesienie jest niezbędne do uzyskania kredytu lub do uzyskania go na oferowanych warunkach, - z wyjątkiem kosztów opłat notarialnych ponoszonych przez konsumenta.
(Art. 30 ust. 1 pkt 16 UKK) Umowa o kredyt konsumencki, z zastrzeżeniem art. 31-33, powinna określać: (...) prawo konsumenta do spłaty kredytu przed terminem oraz procedurę spłaty kredytu przed terminem.
(Art. 45 ust. 1 UKK) W przypadku naruszenia przez kredytodawcę (...) art. 30 ust. 1 pkt 1-8, 10, 11, 14-17 (...), konsument, po złożeniu kredytodawcy pisemnego oświadczenia, zwraca kredyt bez odsetek i innych kosztów kredytu należnych kredytodawcy w terminie i w sposób ustalony w umowie.
(Art. 48 UKK) Konsument ma prawo w każdym czasie do spłaty całości lub części kredytu przed terminem określonym w umowie. Kredytodawca nie może uzależnić wcześniejszej spłaty kredytu od jego poinformowania przez konsumenta.
(Art. 49 UKK) W przypadku spłaty całości kredytu przed terminem określonym w umowie, całkowity koszt kredytu ulega obniżeniu o te koszty, które dotyczą okresu, o który skrócono czas obowiązywania umowy, chociażby konsument poniósł je przed tą spłatą. W przypadku spłaty części kredytu przed terminem określonym w umowie, ust. 1 stosuje się odpowiednio.
(Art. 50 ust. 1 UKK) Kredytodawca może zastrzec w umowie prowizję za spłatę kredytu przed terminem, pod warunkiem że ta spłata przypada na okres, w którym stopa oprocentowania kredytu jest stała, a kwota spłacanego w okresie dwunastu kolejnych miesięcy kredytu jest wyższa niż trzykrotność przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw, ogłaszanego przez Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego w Dzienniku Urzędowym Rzeczypospolitej Polskiej "Monitor Polski", z grudnia roku poprzedzającego rok spłaty kredytu.
(Art. 52 UKK) Kredytodawca jest zobowiązany do rozliczenia z konsumentem kredytu w terminie 14 dni od dnia dokonania wcześniejszej spłaty kredytu w całości. --> Bez wniosku konsumenta! Upływ terminu = odsetki za opóźnienie na rzecz konsumenta! Spłata dokonana po 9 lipca 2018 = przedawnienie 6 lat
C-383/18 Lexitor --> Jeśli konsument spłacił kredyt przed terminem, to ma prawo do obniżki całkowitego kosztu kredytu. Koszty te obejmują m.in. odsetki, prowizję, opłaty administracyjne oraz składki na ubezpieczenia. Obniżka całkowitego kosztu kredytu obejmuje również koszty, których wysokość nie jest zależna od okresu obowiązywania umowy. Przy czym w przypadku ewentualnego zwrotu proporcjonalnego odsetek wszystko zależy od tego w jaki sposób zostały odsetki naliczone. Kredytodawca ma prawo odrzucić wniosek o zwrot odsetek, jeśli zostały one naliczone od sumy zadłużenia na dzień regulowania spłaty, z kolei inaczej wygląda kwestia zwrotu odsetek w przypadku, gdy kredytodawca naliczy odsetki w taki sposób, jak gdyby zobowiązanie trwało określony w umowie czas.
UOKIK --> Kwota do zwrotu przez pożyczkodawcę powinna być obliczana metodą liniową. Metoda liniowa polega na tym, że instytucja finansowa dzieli wszystkie koszty pozaodsetkowe przez liczbę dni kalendarzowych, w których miała obowiązywać umowa. Wynik mnoży przez liczbę dni, o które skrócono okres kredytowania i tę kwotę powinna oddać konsumentowi
https://finanse.uokik.gov.pl/kalkulator/
https://rf.gov.pl/kalkulator/?kategoria=kalkulator